Son Kitabım – Yak Bir Sigara Kitap

YAK BİR SİGARA

Sevgili sigara bağımlısı; Bu kitap sana yazıldı. Birçok kişiye sigaradan özgürleşme yolunu açmış olan bu bilgilerin sana da yol açacağına inanıyorum.

Çok daha kaliteli çok daha keyifli bir yaşam dileğiyle…

Ö N S Ö Z

Merhaba, ben yılların sigara tiryakisi Belma Yener. Hem de ne tiryaki! Çok uzun yıllar boyunca sigara içen, sigarasız bir Belma’nın yaşamasının mümkün olamayacağına inanan koyu tiryaki. Üstelik sadece fani Belma’nın değil, dünyanın da sigarasız renksiz, anlamsız, boş bir yer olacağına inanan ben harika bir dönüşüm yaşadım. Evet, ben koyu tiryaki harika bir dönüşüm yaşadım. On beş yıldan beri de bu yepyeni, sigarasız Belma’yı ve sigarasız dünyayı çok daha keyifli doyasıya yaşıyorum.

Siz bağımlıları sigara illetinden özgürleştirebilmek, sizde de bu harika dönüşümü yaratabilmek ve yaşatabilmek adına buradayım. Amacım, sigara içen ya da içmeyen herkesin sigara gerçeğine uyandırmak. Sigaranın içinde hangi kimyasallar var, hangi hastalıklara sebep oluyor, sakın içmeyin siz de hasta olursunuz gibi bir yaklaşım içinde olmayan kitaptır bu elinizdeki. Öyle yoğun bilimsellik içeren anlamakta zorluk çekilen sözcüklerde yok bu kitapta.

Biliyorum ki bu tip sözlerin, göz korkutmaların, tehditlerin tiryakilerin üzerinde pek fazla etkisi yok. Ben de tiryaki olduğum yıllarda beni de etkilememişti. Hatta kendimi cesur bile bulmuştum. Ne de olsa ölüme meydan okuyordum. Ne zaman ki sigaraya yakıştırdığım o güzel anlamların arkasının boş olduğunu, bir kandırmaca içinde olduğumu fark ettim ve bununla mertçe yüzleştim ancak o zaman sigara hayatımdan çıktı gitti. Evet, sigara hayatımdan çıktı gitti. Ben onu kovalamadan o çıkıp gitti.

Hayatımdan çıkıp gitti ama bu bana yetmedi. Bir kere sigara gerçeğine uyanmıştım ve tüm bağımlılarında bu gerçeğe uyanmasını istiyordum. Birçok seminere, pek çok eğitime katıldım. Kendimde yaşadığım bu dönüşümü başkalarına da nasıl yaşatabilirim diyerek çok düşünüp, kafa yordum. Ama tüm uğraşlarıma değdi, binlerce bağımlı özgürlüğüne kavuştu, onların da hayatlarından sigara sonsuza dek çekip gitti.

Tüm bunlar bana yetmemişti, sigarayla savaşım hâlâ bitmemişti, hep bir şeyler daha yapılmalı, bir eksik var derken birden bu kitabı yazmaya karar verdim. Yaşadıklarımı, bağımlılarla yaptığım sohbetleri, bu dönüşümü yaşamanın yollarını anlatacağım bir kitabım olsun istedim. Kim okursa içinde bir uyanış hayatında bir dönüşüm başlar umudu beni harekete geçirdi. Amacım tiryakilerin sigaraya olan bakış açısı değiştirebilmek.

Sigara bağımlısı olanların bağımlı olmaktan başka çarelerinin olmadığını, bunu isteyerek seçerek yaptıklarını sanırken aslında buna mecbur bırakıldıklarını fark etmelerini amaçladığım bir kitap bu. Bu fark ediş ve yürekten hissediş istenen dönüşümü sağlayarak sigara içme nedenlerini tek tek ortadan kaldıracak.

Sigara içmek için hiçbir sebebinin olmadığını anlayınca da:

Hoş geldin özgür yaşam…